nawigacja główna

strona główna » co na rower « po mieście jaki rower co zabrać napisz do mnie wycieczki wycieczki - wstęp przez Czechy - wstęp dla każdego szkolna Janowice Wielkie - Miedzianka dla wytrwałych Bory Dolnośląskie Bory Dolnośląskie II Bory Dolnośląskie III Czechy - Broumov GPS dla oka, dla ducha GPS Izery - deszczowo dla bardzo wytrwałych Pec - Špindlerûv Mlýn GPS Petrovka

10.2010 rok
Znaczek, napis GPS informuje o pliku do ściągnięcia na urządzenia obsługujące nawigacje. Więcej ...

Turystyka rowerowa w Jeleniej Górze i Okolicach - Dla Aktywnych

» co na rower «

CO NA ROWER? Większość rad dotyczy jazdy w każdym terenu, pozwolę sobie jednak na szczególne odniesienie się do warunków jazdy w terenie górzystym. Co zabrać na rower? Po pierwsze rozsądek, po drugie rozsądek, po trzecie rozsądek. Nie ma znaczenia, dokąd się udajemy.

Próbowałem ścigać się… . Próbowałem górala… . NIE! Została turystyka rowerowa.

Rower traktuję jako przyjemność, sposób na poznawanie ciekawych miejsc. Wybór roweru to inna historia. Czasy, kiedy zdobycie (kupienie) roweru graniczyło z cudem, szczęśliwie minęły.

Jeśli jesteś doświadczonym rowerzystą, możesz pominąć poniższy tekst!

Po pierwsze – wygodny rower, po drugie to samo i tak dalej. Odpowiedz na pytania, ile i gdzie będziesz jeździł. W jakich warunkach będziesz korzystał z jednośladu. Co zamierzasz zabierać na wycieczki.

Ubiór nie może krępować, nie powinien też być zbyt luźny. Udając się na wycieczkę, pamiętaj o możliwym i bardzo prawdopodobnym załamaniu pogody – zwłaszcza w górach. Miej przy sobie podstawowe narzędzia: pompkę, dętkę lub łatki, klucze. To ekwipunek, który zawsze powinien być pod ręką. Na dłuższe trasy dodatkowo: mała apteczka, linka hamulcowa. Wycieczki z bagażem to osobny temat i wymaga szerszego omówienia.

Latem, kiedy upał, dużo muszek, wybierajmy okrycie w kolorze błękitnym (owady kojarzą to z wodą i unikają). Na jazdę w mieście zakładajmy odzienie, które nie będzie nas krępować i zmuszać do nieprzewidzianego zachowania np. latająca torebka, co chwilę poprawiana, za długie sznurówki, za szerokie spodnie.

Osobiście nie lubię, czasami jednak nie da się ich uniknąć. Okulary od słoneczka i od wszelkiego latającego robactwa. Uderzenie w oko przez większego owada przy prędkości już ponad 40km/godz. może skończyć się wywrotką. Kask – tak! To ważne. Sam nie jeżdżę, są jednak kraje, gdzie trzeba go posiadać. Dzieci (młodzież) do 18 roku życia obowiązkowo. Korzystasz z roweru często, warto kupić dobry kask. Buty z twardą podeszwą, żadne tenisówki! Polecam system SPD.

Na zakupy, na wycieczkę – zawsze sakwy (torby rowerowe mocowane na tylny lub przedni bagażnik). Plecak tylko na zakupy, na wycieczki wykluczony!!!

Grzegorz Szczypka © www.kojkoj.pl 2005
Windows: IE, Opera, Mozilla Firefox. Linux: Opera, Mozilla, Konqueror
1024x768 XHTML, CSS.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!