nawigacja główna

strona główna co na rower po mieście jaki rower co zabrać napisz do mnie wycieczki wycieczki - wstęp przez Czechy - wstęp dla każdego szkolna Janowice Wielkie - Miedzianka dla wytrwałych » Bory Dolnośląskie « Bory Dolnośląskie II Bory Dolnośląskie III Czechy - Broumov GPS dla oka, dla ducha GPS Izery - deszczowo dla bardzo wytrwałych Pec - Špindlerûv Mlýn GPS Petrovka

10.2010 rok
Znaczek, napis GPS informuje o pliku do ściągnięcia na urządzenia obsługujące nawigacje. Więcej ...

Turystyka rowerowa w Jeleniej Górze i Okolicach - Dla Aktywnych

» Bory Dolnośląskie «

Wycieczka jednodniowa.

Bory Dolnośląskie należą do największych, zwartych kompleksów leśnych w Europie Środkowej.

Spróbuję opisać mały fragment Borów Dolnośląskich – z myślą o rowerzystach.

Węgliniec - Stawy okolice Węglinca - Parowa - Poświętne - przez lasy i lasy - Łozy - Świętoszów - Ławszowa - Przejęsław - Kliczków (zamek) - Osiecznica - Zebrzydowa - Węgliniec

mapka

Wycieczka odbyła się 1.05.2008 roku. To pierwszy wypad z rowerem w Bory Dolnośląskie. Przejechałem 103 km, opis należy traktować jako wstęp. Teren płaski.

Obszar Borów to olbrzymie kompleksy leśne. Ciągną się do naszych zachodnich sąsiadów. Nie będzie przesadą, jak napiszę, że są nie do przejechania. Ilość ścieżek może przywrócić o zawrót głowy. Teren płaski (przynajmniej okolice Węglińca, Świętoszowa). To raj dla tych, którzy nie lubią gór na rowerze. Wspomnę jednak, że to obszar leśny i może wydać się nieco „monotonny”.

Moim zdaniem, jest to fantastyczne miejsce na wycieczki, fantastyczne miejsce dla miłośników fotografowania natury, rewelacyjne okazje do obcowania z przyrodą, fantastyczne (o, znowu fantastyczne) możliwości wyciszenia się. Różnorodny drzewostan, roślinność, jeziorka, stawy tworzą tajemniczy klimat. Las... . Nie znudzi się a jeśli – to nic nie poradzę.

Szykując się do pierwszej wycieczki w ten rejon, oczywiście korzystałem z Internetu. Teren jest dość miękki. Przyjdzie nam jechać po drodze z nawierzchnią, nazwijmy to, piaszczystą. Da się jechać, są jednak odcinki, gdzie jazda jest naprawdę ciężka. Jako turysta rowerowy (trekking) koła 28", wymieniłem opony na 700x45-622x47 (szerszych nie ma). Miłośnicy wąskiego ogumienia będą narażeni na jeszcze większe wrzynanie się w drogę. Spotkamy nawierzchnię przypominającą gąbkę. Równa leśna nawierzchnia, ale miękka (zwłaszcza po deszczu). Szerokie opony bardzo wskazane. Są w sprzedaży z bieżnikiem większym po bokach, na środku bieżnik powodujący przyjemną jazdę po asfalcie i małe opory.

Dojazd. Tak duży obszar powoduje uciążliwość przy planowaniu wycieczki jednodniowej, tym bardziej, że utrudnione jest dotarcie w niektóre miejsca. Pozostaje samochód, pociąg tylko w określone miejsca lub wyjazd kilkudniowy. Z Jeleniej Góry na dzień 7 maja 2008 roku kursuje pociąg do Węglińca (wyjazd o 5.57, jeśli dobrze pamiętam, jedzie 1,5 godziny; powrót około 18.30). Potem nie ma szans się wydostać. Jeśli się spóźnimy, następne połączenie dopiero następnego dnia. Brak dogodnych połączeń (na powrót) powoduje, że trasę musimy wybrać starannie.

Korzystałem z map wojskowych – ogólnie dostępnych w geodezji. Można kupić Bory Dolnośląskie wydawnictwa Plan. Spotkasz też oznakowania ścieżek rowerowych, ale sporadycznie. Nie umiem napisać, czy moja kiepska spostrzegawczość, czy źle oznakowane trasy, powodują łatwe zgubienie się. Przejechanie 103 km pozwoliło mi na spokojne dotarcie na pociąg. Nie ma dobrego wydania map, które omawiałyby dokładnie ten rejon.

Najważniejsza rzecz. Nadal duże obszary pełnią funkcję poligonów wojskowych. Należy zachować szczególną ostrożność i nie wjeżdżać na teren poligonu.

bory foto 1zoom bory foto 3zoom bory foto 2zoom
bory foto 4zoom bory foto 6zoom bory foto 5zoom
bory foto 7zoom bory foto 8zoom bory foto 9zoom
bory foto 10 zoom bory foto 12zoom bory foto 11zoom

Grzegorz Szczypka © www.kojkoj.pl 2005
Windows: IE, Opera, Mozilla Firefox. Linux: Opera, Mozilla, Konqueror
1024x768 XHTML, CSS

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!