nawigacja główna

strona główna co na rower po mieście jaki rower co zabrać napisz do mnie wycieczki wycieczki - wstęp przez Czechy - wstęp dla każdego szkolna Janowice Wielkie - Miedzianka dla wytrwałych Bory Dolnośląskie Bory Dolnośląskie II Bory Dolnośląskie III Czechy - Broumov GPS » dla oka, dla ducha « GPS Izery - deszczowo dla bardzo wytrwałych Pec - Špindlerûv Mlýn GPS Petrovka

10.2010 rok
Znaczek, napis GPS informuje o pliku do ściągnięcia na urządzenia obsługujące nawigacje. Więcej ...

Turystyka rowerowa w Jeleniej Górze i Okolicach - Dla Aktywnych

» dla oka, dla ducha «

Kiedy pierwszy raz jechałem tą trasą, w niektórych miejscach musiałem prowadzić rower prawie po kolana w błocie. Zgubiłem się, wtedy też po raz pierwszy doceniłem GPS. Przejechałem jako pierwszy i mam nadzieję opisać jako pierwszy.

błotozoom błotozoom błotozoom

Pojechałem sprawdzić wiosną 2007 roku, droga skończona. Zobaczcie, proszę, opis i zapraszam na rower.

Start Jelenia Góra, Plac Ratuszowy - Perła Zachodu - Siedlęcin - wzdłuż Jeziora Wrzeszczyńskiego - Wrzeszczyn - Barcinek - dużo przez las - dużo przez łąki - Siedlęcin - Perła Zachodu - Jelenia Góra, Rynek.

Charakterystyka trasy.
Długość trasy: 34 km
Lekkie podjazdy, zjazdy.
Drogi leśne. Kondycyjnie dla każdego – przygotowanego. Technicznie dla każdego, kto chociaż raz zjechał z wysokiego krawężnika.

wykres wykres 750x409 naciśnij F11

mapka mapa 980x512 naciśnij F11

Ścieżka w kierunku Perły Zachodu uczęszczana przez spacerowiczów z dziećmi. Rodzice, dzieci i pieski (luzem), rowerzyści z zestawem stereo. Każdy uważa, że cała ścieżka należy do niego.

Od Siedlęcina, wzdłuż Jeziora Wrzeszczyńskiego, także dużo spacerowiczów. W dni wolne od pracy może być tłoczno.

Jelenia Góra, rynek, fontanna Neptun, odwracamy się tyłem do niej i ulicą Długą (tylko z nazwy) udajemy się do skrzyżowania ze światłami. W prawo, uwaga, włączasz się do ruchu. Ruchliwy odcinek, powinniśmy te kilkaset przejechać bardzo ostrożnie. Na pierwszych światłach w lewo. Uważaj przy zmianie pasa z prawego na środkowy. Jeśli ruch wyda się zbyt duży, to wyjeżdżając z ulicy Długiej skieruj się w prawo i chodnikiem dojedź do skrzyżowania ze światłami. W lewo przeprowadź rower przez przejście, włącz się do ruchu lub na początku wąskim chodnikiem udaj się do kolejnego skrzyżowania ze światłami w lewo. Za mostem w prawo, kilka metrów i ponownie w prawo. Uff, to najbardziej ruchliwy odcinek, jaki przyjdzie pokonać.

Asfaltowa droga, przed nami względna cisza. Prędkość dostosujmy do sytuacji.

Dojazd do Perły Zachodu to wąska ścieżka, kostka. Przepiękny odcinek, bardzo wąski miejscami, nie ma szans, aby zmieścił się rower i pieszy. Zatrzymaj się, puść pieszego.

Odcinek Perła Zachodu – Siedlęcin to gorsza nawierzchnia, ale za to szersza droga. Jedyna droga, jaką samochody dojeżdżają do tego miejsca.

Trochę dalej tama, obejrzyj się za siebie. Ładny widok na Perłę Zachodu.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom

Od ostatnich zabudowań przez kilkanaście metrów – po deszczu trochę błotka. Leśna ścieżka, prawie sielanka. Można przejechać do tamy i nie spotkać nikogo. Piękna pogoda, dzień wolny sprzyjają spacerom i wtedy dużo turystów na ścieżce.

Dojedziemy do drogi asfaltowej, jesteśmy w Siedlęcinie. W prawo przez most, za mostem w lewo, na krzyżówce ponownie w lewo. Prosto, wzdłuż Jeziora Wrzeszczyńskiego.

9.81 km tama we Wrzeszczynie. Na prawo droga do Siedlęcina i dalej w kierunku Jeleniej Góry, nie dla nas.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom

Przechodzimy przez tamę w prawo (fotka na tle tamy) i przed siebie. Szersza droga, gorsza nawierzchnia.

Równe 11 km tablica z napisem Barcinek, zakład produkcyjny po prawej. Ruch praktycznie żaden. Bardzo dobra nawierzchnia i lekko pod górkę. Po obu stronach lasy, łąki.

Na 12.30 km pierwsze zabudowania, troszeczkę większy ruch. Nie skręcamy w prawo, nie skręcamy w lewo. Nie kierujemy się szlakami pieszymi, nie kierujemy się szlakami rowerowymi. Przejeżdżamy przez cały Barcinek drogą asfaltową.

Na 14 km szlak rowerowy E6 odbija w prawo (przez most). MY JEDZIEMY PROSTO pod górkę. Budyneczek z prawej, budyneczek z lewej, wszystkie w zasięgu wzroku. Z prawej strony równoległa droga główna Jelenia Góra – Zgorzelec.

Ostatni budynek 15.20 km z lewej strony, żadnych innych w zasięgu wzroku. Za budynkiem w lewo, polną drogą. Teraz to ciśnij, ile masz siły. Ja lubię się zatrzymać, pstryknąć zdjęcie. Dobra nawierzchnia, z lewej las, z prawej pola i widok na Karkonosze. Lekko pod górkę. Na 16.55 km udajemy się na wprost do lasu.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpg16.55 km

Jazda tym odcinkiem to prawdziwa frajda. Szeroka droga przez las, bardzo dobra nawierzchnia. Mkniemy, ile sił w nogach i rozumu w głowie.

Na 18.43 km zjechałeś z góry (STOP) przez mostek, z prawej strony strumyk. Z lewej strony powinieneś zobaczyć wejście do lasu. Z tego miejsca, udając się w lewo przez las, za 1.20 km dojedziemy do tamy we Wrzeszczynie. Będzie 8.62 km mniej, odliczając skrót to 7.42 km. Cały skrót pokonasz na rowerze. Chcesz skorzystać ze skrótu – po przekroczeniu tamy udaj się w lewo.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom

Mamy 22.32 km i koniec leśnej drogi. Pierwszy raz, jak dojechałem do tego miejsca, to zawróciłem, droga nagle się urywa. Stojąc na końcu drogi (placu) na wprost zobaczysz leśną, bardzo wąską ścieżkę. Dobrze widoczną wiosną, gorzej, gdy zieleń jest już bujniejsza. Przejdź te kilkadziesiąt metrów. Dalej można kontynuować jazdę.

f_1_m.jpg 22.32 km

Wiosną ścieżka dobrze widoczna. Korzenie, niewielkie kamienie łatwo ominąć. Wspominałem o tym parę zdań wcześniej – ścieżka zarasta i uważaj, żeby nie zahaczyć o gałęzie i kamienie. Posprzątałem na niej po styczniowej wichurze. Inaczej, trzeba było się zatrzymywać co kilkanaście metrów.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom

Po prawej stronie, na górze droga główna. Przybliża się, innym razem oddala od leśnej. Podjazd i wyjazd z lasu 23.41 km na drogę polną. Na prawo zobaczymy ciągnącą się obok nas drogę główną. Jedziemy w lewo przez łąki. Ładny krajobraz.

Wiosną zaorane pola, leśna zwierzyna szukająca pożywienia. Z tygodnia na tydzień zmienia się krajobraz, bajka. Jedyna droga wśród pól i śmigamy w dół.

Na 25.83km droga odbija w lewo, na wprost ambona myśliwska, nad nami linia wysokiego napięcia. Nie jedziemy w tym kierunku, tylko odbijamy w prawo, punkt charakterystyczny to rosnące brzozy na rogu (trochę wyżej) tej leśnej krzyżówki. Zapamiętaj! Na 25.83 km nie jedziemy drogą w dół, tylko odbijamy w prawo. Na wprost przez strumyk czeka nas krótki, ale stromy podjazd. Jesteśmy na szczycie. Łąka z lewej, łąka z prawej, łąka na wprost – tak można opisać to miejsce. W miarę widoczna ścieżka, ruszamy trzymając się cały czas prawej strony, nie odbijamy w żadne boczne ścieżki. Miejscami droga polna troszeczkę nierówna.

f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom
f_1_m.jpgzoom f_1_m.jpgzoom

Pierwsze zabudowania, wyjazd na drogę asfaltową. Jesteśmy w Siedlęcinie. W lewo, z górki do mostu, przed nim w prawo. Miejsce znajome – z tego miejsca wyjeżdżaliśmy. Prosto – Perła Zachodu (kostka brukowa, wąska ścieżka). Dalej droga już znana. Do głównej na światłach w prawo i prosto kolejne światła na wprost, za parkingiem w prawo, przed nami Plac Ratuszowy.

f_1_m.jpgPerła Zachodu

Każdy z nas przywozi pamiątki z podróży. Nie jestem gorszy, także zbieram pamiątki. Oprócz zdjęć, przywożę śmieci.

Może to dziwne, może to śmieszne, może strata czasu.

Za to morze śmieci zalega w lasach.

f_1_m.jpgzoom

GPS Pobierz plik ze śladami

Koniec.

góra

Grzegorz Szczypka © www.kojkoj.pl 2005
Windows: IE, Opera, Mozilla Firefox. Linux: Opera, Mozilla, Konqueror
1024x768 XHTML, CSS.

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!